
KUNSTUDFLUGT.
Den Hirschsprungske Samling
Museet sætter fokus på kunstneren Marie Triepske Krøyer Alfven i en større udstilling med hendes billedkunst, indretning og design.
Søndag, den 29. oktober 2023 kl. 11,15
Udstillingen afdækker nye sider af Marie Krøyer, de netværk, hun bevæger sig i og de kilder, som hun drager inspiration fra. Ambitionen er at give plads til nye fortællinger om den sene danske 1800-tals kunst og sætte hendes værk og virke ind i en international kontekst.
I slutningen af 1800-tallet bliver hun især inspireret af den engelske Arts &Crafts bevægelse såvel som den æstetiske bevægelse, og som en af de få danske kunstnere, kan man se en tydelig indflydelse fra bevægelsen i hendes indretning og møbeldesign og sætter sit kunstneriske aftryk bl.a. i parret Krøyers fælles hjem i Skagen og København.
Afgang fra P Pladsen ved Stenløse Sognegård med bus.
Guidet omvisning, entre og buskørsel er gratis, men frokost – en græsk buffet kr. 135,- er for egen regning.
Tilmelding til stenløsekirke.dk eller Kirkekontoret tlf. 47171904 senest den 15. oktober.
Med venlig hilsen Stenløse Menighedsråd